Ödemiş Belediyesi tarafından kentte yaşayan her engel grubundaki vatandaşlarımız için iç ve dış mekanı özel olarak tasarlanan “Engelsiz Kahve”, 23 Nisan 2011 Cumartesi günü hizmete açıldı.

Belediye Başkanı Bekir Keskin yaptığı açıklamada; “Engelsiz Kahve, Ödemiş’te yaşam standardının arttırılmasını ve yükselmesinin bir başka göstergesi oldu. Ödemiş’te %10 bedensel ve zihinsel engelli vatandaşımız var. Onların da şehir yaşamına katılması, tüm hizmetlerden eşit olarak yararlanması için bu bir adım. Kaldırımların düzenlenmesi bundan sonraki adım. Buna benzer tüm sosyal aktivitelerde engellilerimize de Ödemiş’te yer vermeye devam edeceğiz. Belediyemizin Sosyal Yardımlaşma çalışmaları kapsamında engelli vatandaşlarımıza özel kart dağıtarak, burada ücretsiz çay-kahve içmelerini sağlayacağız” dedi.
Saracoğlu Stadyumu’nun güney kısmında inşa edilen Engelsiz Kahve’de tüm donanımlar, engellilerin ve özürlülerin rahat hareket edebileceği şekilde özel olarak tasarlandı. Çeşitli engel gruplarında altı personelin görev aldığı kahvede kıyafetler de özel olarak düzenlendi.

Engelsiz Kahve’de neler var?

Yapımına 2011 Ocak ayında başlanılan ve 23 Nisan 2011 tarihinde hizmete sunulan Engelsiz Kahve projesinde tekerlekli sandalyeli vatandaşlarımız için giriş ve çıkış rampaları, engelli tuvaleti, görme engelli vatandaşlarımız için kabartmalı parkeler, kabartmalı (Braille baskı) menü sesli bilgisayar programları ve özellikle işitme engelli vatandaşlarımız için servis ve hesap isteme sistemi, tüm engelliler için özel kahve fincanları yer almaktadır. Özürlü çocuklarımız için de muhtelif oyunların yer aldığı kahve içinde oluşturulan kütüphanede engellilik hakkında yazılmış çeşitli kaynaklar, engellilik konusunda çevrilmiş Türk ve yabancı filmler ve sesli kitaplar bulunmaktadır.

Engelli vatandaşların stadyumda yapılan her türlü etkinliği rahatlıkla izleyebilmesini sağlamak amacıyla Engelsiz Kahve’den, Saracoğlu Stadyumuna doğru açılan kapıyla, 40 m2’lik özel engelli tribünü oluşturuldu. Kahve’nin sağ tarafındaki alanda da yine bedensel engelli vatandaşlarımıza yönelik özel bir oyun parkı düzenlendi.

http://www.odemis.bel.tr/engelsiz-kahve.html